Image

O odzyskiwaniu danych słów kilka

Komputery umożliwiły nam zgromadzenie niewyobrażalnej ilości danych w niewielkim, poręcznym urządzeniu. Od ulubionej muzyki po ważne dokumenty biznesowe, zawsze kiedy potrzebujesz, są one dostępne na wyciągnięcie ręki. Ale co, jeśli te cenne dane znikną? Niezależnie od tego, czy jest to wynik błędu użytkownika, awarii sprzętu czy ataku złośliwego oprogramowania, utrata danych na zawsze jest jednym z najbardziej pesymistycznych scenariuszy dla każdego użytkownika komputera. Na szczęście, dzięki postępowi technologicznemu, mamy do dyspozycji różne metody do odzyskiwania utraconych danych.


Pierwsza i najważniejsza zasada to "nie wprowadzać żadnych zmian", zaraz po utracie danych. Każde działanie podjęte na dysku, na którym doszło do utraty danych, może nadpisać utracone dane, co zdecydowanie utrudni lub nawet uniemożliwi ich odzyskanie. Zamiast tego, wyłącz urządzenie i zacznij poszukiwać profesjonalnej pomocy albo odpowiedzialnych narzędzi do odzyskiwania danych.


Dwie główne metody odzyskiwania danych to oprogramowanie i usługi profesjonalne. Wybór między tymi dwoma zależy głównie od klasyfikacji utraty danych - czy jest to logiczna utrata danych, spowodowana usunięciem, formatowaniem lub atakiem złośliwego oprogramowania, czy to fizyczna utrata danych, która wyniknęła z uszkodzenia fizycznego nośnika danych.


Oprogramowanie do odzyskiwania danych, jak Recuva, DiskDrill czy EaseUS, to skuteczne narzędzia dla użytkowników, którzy stracili dane w wyniku błędu logicznego. Dlatego właśnie są one powszechnie wykorzystywane, szczególnie ze względu na ich łatwość obsługi oraz stosunkowo niski koszt.


Z drugiej strony, fizyczne uszkodzenia dysku, takie jak awaria mechanizmu dysku twardego, pęknięcie płyty obrotowej lub uszkodzenie głowicy odczytującej, wymagają ekspertyzy i sprzętu, których nie posiadają przeciętni użytkownicy komputera. W takim przypadku, zawsze zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy odzyskiwania danych. Te firmy dysponują specjalistycznymi narzędziami i pomieszczeniami tj. tzw. cleanrooms, które minimalizują możliwość dodatkowego uszkodzenia dysku podczas procesu odzyskiwania danych.


Odzyskiwanie danych to skomplikowany proces, który wymaga cierpliwości, precyzyjności i fachowej wiedzy. Mimo wszystko, najlepszym sposobem na ochronę danych jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Inwestycja w solidny system kopii zapasowych oznacza, że kiedy nadejdzie czarny scenariusz utraty danych, będzie można szybko i bezboleśnie odtworzyć utracone pliki. Więcej na temat kopii zapasowych możesz przeczytać w tym wpisie.

Loader GIF