Image

Jak uchronić się przed phishingiem?

Zacznijmy od tego czym jest phishing? To jeden z najpopularniejszych rodzajów ataków cybernetycznych, z którym spotykamy się praktycznie codziennie. Jest to technika stosowana przez cyberprzestępców, aby zdobyć dostęp do Twoich prywatnych informacji i danych, takich jak hasła, numery kart kredytowych czy dane bankowe. Phishing najczęściej działa na zasadzie manipulacji i oszustwa. Cyberprzestępca posiłkuje się wiadomościami e-mail lub komunikatami, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak autentyczne prośby o informacje od zaufanych źródeł, np. od Twojego banku, pracodawcy czy portalu społecznościowego. Przykładowo, możesz otrzymać wiadomość e-mail z prośbą o zaktualizowanie swoich danych na koncie bankowym. Link zawarty w wiadomości przeniesie Cię jednak na fałszywą stronę, która jest doskonałym klonem prawdziwej - z jednym wyjątkiem. Dane, które tam wpiszesz, trafią bezpośrednio do oszusta.


Rodzaje phishingu


Najpopularniejszą formą phishingu jest phishing e-mailowy, znanym również jako "spoofing". Cyberprzestępcy wyślą fałszywe wiadomości e-mail, które wyglądają jak autentyczne wiadomości od zaufanych źródeł, takich jak banki, firmy obsługujące karty kredytowe, sieci społecznościowe czy dostawcy usług internetowych. Wiadomości te mogą zawierać linki do fałszywych stron logowania, prośby o aktualizację danych na koncie czy ostrzeżenia o rzekomym włamaniu na Twoje konto. Celem jest manipulacja użytkownika, aby nieświadomie podał swoje dane logowania, informacje o karcie kredytowej czy inne poufne dane. Inną popularną formą jest phishing smsowy, który wykorzystuje wiadomości tekstowe do wprowadzenia ofiary w błąd, oraz vishing, wykorzystujący połączenia telefoniczne. Wraz z rozwijającą technologią pojawiają się także nowe formy takie jak phishing na media społecznościowe czy na aplikacje mobilne.


Jak rozpoznać phishing?


Rozpoznanie próby phishingu może być niekiedy trudne, ale istnieją pewne znaki, które mogą wskazywać na podejrzane działania i które warto znać:

  • Podejrzane adresy e-mail: Wiadomości phishingowe często pochodzą od podejrzanych adresów e-mail, które na pierwszy rzut oka wyglądają na prawdziwe, ale po dokładniejszym sprawdzeniu okazują się fałszywe.

  • Błędy ortograficzne i gramatyczne: Wielokrotnie wiadomości phishingowe są pełne błędów językowych. Jest to częste, ponieważ wiele z tych ataków pochodzi z krajów, gdzie polski nie jest językiem ojczystym.

  • Fałszywe linki: Przed kliknięciem w link, najedź na niego kursorem, aby zobaczyć, dokąd rzeczywiście prowadzi. Jeżeli adres budzi podejrzenia albo nie zgadza się z nazwą firmy, lepiej nie klikaj.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na ochronę przed phishingiem jest bycie czujnym i ostrożnym podczas korzystania z internetu. Dodatkowo nie zaszkodzi zastosowanie poniższych czynności:

  • Regularnie aktualizuj swoje systemy i oprogramowanie: Większość ataków phishingowych wykorzystuje znane luki bezpieczeństwa, które zostały już załatane przez producentów oprogramowania. Regularne aktualizacje pomagają zapobiegać takim atakom.

  • Bądź ostrożny z e-mailami, które wywołują silne emocje: Przestępcy często korzystają ze strachu, pilności, czy wielkiej szansy na jakiś zysk, aby skłonić do kliknięcia w link czy otwarcia podejrzanego załącznika.

  • Nigdy nie udostępniaj swojego loginu czy hasła: Twoje dane logowania są kluczem do Twojej prywatności online.


Pamiętaj, że w cyberświecie prewencja jest lepsza niż leczenie. Zawsze lepiej zainwestować trochę czasu na poczet ochrony siebie i swoich danych, niż potem usuwać szkody spowodowane cyberatakami. Bezpieczeństwo online to wymóg naszych czasów.

Loader GIF