Image

Jak działają płatności zbliżeniowe?

Co jest na tyle nowatorskiego w technologii za pośrednictwem której można zrobić zakupy za pomocą karty płatniczej lub smartfona, nie podawając PIN-u, nie musząc nic przeciągać lub wkładać gdziekolwiek?


Jak to działa?


Mózgiem operacji jest technologia NFC (Near Field Communication), czyli komunikacja krótkiego zasięgu. NFC to standard komunikacji bezprzewodowej, który pozwala na przesyłanie danych między dwoma urządzeniami, które są w bliskiej odległości od siebie, zazwyczaj nie więcej niż kilka centymetrów. Podczas płatności zbliżeniowej, karta lub smartfon z NFC działa jako nadajnik, natomiast terminal płatniczy pełni funkcję odbiornika. W momencie, gdy zbliżamy kartę lub telefon do terminala, między nimi tworzy się pole elektromagnetyczne, które zapewnia natychmiastową i bezpieczną wymianę danych.


Czy to jest bezpieczne?


Co decyduje o bezpieczeństwie takiej transakcji? Po pierwsze - zasięg. NFC działa tylko na bardzo krótkim dystansie, dlatego ktoś, kto chciałby przechwycić nasze dane, musiałby być niepokojąco blisko nas. Po drugie - dane przesyłane przez NFC są zaszyfrowane, a każda transakcja ma unikalny kod, który jest używany tylko raz - inaczej mówiąc, nawet jeśli ktoś byłby w stanie przechwycić te dane, nie mogłyby one być ponownie użyte. Dodatkową zaletą jest fakt, że korzystanie z płatności zbliżeniowych chroni nas przed skimmingiem.


Czym jest skimming? 


Skimming to proceder polegający na nielegalnym kopiowaniu informacji z magnetycznego paska karty płatniczej. Złodzieje wiążą zwykle sprzęt skimmingowy, zwany skimmerem, z czytnikiem kart zainstalowanym w bankomacie lub terminalu sprzedaży. Gdy karta jest przesuwana przez terminal, skimmer kopiuje informacje z paska magnetycznego. Często oszuści instalują również małą kamerę lub nakładkę na klawiaturę, aby przechwycić wprowadzony przez klienta PIN.


Płatności zbliżeniowe są znacznie szybsze niż konwencjonalne metody płatności. Nie trzeba już czekać na połączenie z bankiem - wystarczy przyłożyć kartę lub telefon komórkowy do terminala. Są również o wiele bardziej bezpieczne - nie musimy podawać kodu PIN przy mniejszych kwotach, a korzystając z telefonu lub smartwatcha, często nasz PIN chronią zabezpieczenia biometryczne takie jak odcisk palca czy rozpoznawanie twarzy.

Loader GIF