Image

Bezpieczne zakupy w internecie

W dzisiejszych czasach internetowe zakupy są równie popularne, jeśli nie popularniejsze, niż tradycyjne zakupy w stacjonarnym sklepie. Niezrównana wygoda, oszczędność czasu i szeroki wybór produktów przyciągają miliony konsumentów na strony sklepów internetowych. Ale z tą wygodą i podjęciem decyzji o zakupach cyfrowych, pojawia się również problem bezpieczeństwa w sieci. Dlatego warto wiedzieć, jak bezpiecznie zrobić zakupy w internecie.


Zweryfikuj sklep


Pierwszym i najważniejszym krokiem jest sprawdzenie sprzedawcy. Upewnij się, że na stronie internetowej są jakiekolwiek informacje o tym, kto jest właścicielem sklepu, czy jest podany jego adres, numer telefonu i adres e-mail. Na dzień dzisiejszy zgodnie z polskim prawem, każdy sklep internetowy musi posiadać politykę prywatności. Jeśli takich danych nie znajdziesz na stronie - na 99% będzie to oszustwo.


Korzystaj z pewnych i renomowanych platform handlowych


Zawsze wybieraj renomowane i wiarygodne platformy do zakupów online. Zapewniają one pewne środki do ochrony konsumentów, takie jak system rękojmi czy autoryzacji sprzedawców. Warto korzystać również ze sklepów online, które mają swoje stacjonarne odpowiedniki. Niskie ceny i promocje będą kuszące, jednak może to być próba oszustwa. Sprawdź recenzje sklepu i informacje o sprzedawcy przed dokonaniem zakupu.


Unikaj publicznych sieci Wi-Fi


Wi-Fi dostępne w miejscach publicznych jest bardzo wygodne, ale nie jest zalecane do dokonywania transakcji online. Publiczne sieci Wi-Fi są często niezabezpieczone, co oznacza, że hakerzy mogą łatwo przechwycić dane przesyłane za pośrednictwem tych sieci.


Używaj bezpiecznych form płatności


Karty kredytowe czy bramki płatności są jednymi z najbezpieczniejszych form płatności online. Karty kredytowe często oferują ochronę przed oszustwami, dzięki której można odzyskać pieniądze w przypadku nieodpowiednich transakcji. Natomiast bramki płatności działają jako pośrednik, co oznacza, że nigdy nie udostępniasz sprzedawcy swoich danych. Dodatkowo operatorzy płatności obsługują praktycznie wszystkie polskie banki. 


Nie udostępniaj niepotrzebnych informacji


Większość sklepów internetowych wymaga od użytkowników podania tylko minimalnej ilości informacji, takich jak adres i informacje do faktury. Jeżeli sklep prosi o dodatkowe szczegóły, niezwiązane z transakcją, może to świadczyć o tym, że sklep wyłudzić od nas informacje.


Monitoruj swoje rachunki bankowe 


Regularne sprawdzanie rachunków bankowych i wyciągów z kart kredytowych pozwala szybko wykryć i zgłosić jakiekolwiek nieautoryzowane opłaty. W przypadku stwierdzenia oszustwa finansowego należy natychmiast skontaktować się z bankiem i zgłosić problem. Większość aplikacji bankowych wysyła powiadomienia o każdym obciążeniu rachunku, co pozwoli nam szybko zauważyć nieautoryzowaną płatność.


Korzystaj z oprogramowania antywirusowego 


Dobre oprogramowanie antywirusowe może ochronić Cię przed niebezpiecznymi zagrożeniami, takimi jak phishing i scam, które mogą ukraść Twoje dane osobowe i finansowe. Phishing jest metodą, którą oszuści stosują, aby wykraść Twoje dane, wysyłając fałszywe e-maile, które wyglądają, jakby pochodziły od wiarygodnego źródła. Zawsze sprawdzaj adres e-mail nadawcy i nie klikaj w żadne podejrzane linki.


Podsumowując, wprowadzając powyżej wymienione praktyki do swoich zakupów online, znacznie zmniejszasz ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępców. Bezpieczeństwo online to nie tylko twoja ochrona przed oszustwami finansowymi, ale także ochrona twojej prywatności i tożsamości. W związku z tym pamiętaj o zachowaniu ostrożności, niezależnie od tego, co kupujesz, gdzie kupujesz i jak płacisz.

Loader GIF